WordPress ortam dosyalarını toplu olarak indirme

WordPress blog sitelerinde medya dosyaları yani fotoğraf ve resim gibi dosyalar Ortam menüsü içerisinde Kütüphane adındaki alt menüde bulunur. Hosting içinden bakarsanız wp-content>uploads klasöründe genellikle yıl ve ay şeklinde klasörler içerisinde görürsünüz .

Bildiğiniz gibi siteye eklediğimiz resim ve fotoğrafları Yönetici panelinden indirme şansımız yok. Site dosyalarına hosting üzerinden veya FTP ile bağlanıp indirmek istediğimizde ise resimlerin tüm boyutları orada olduğundan tek tek orijinal dosyaları seçip indirmek çok zahmetli.

Yukarıda görüldüğü gibi bir dosyanın 5 değişik boyutta formu var. Ya tek tek seçip orijinal dosyayı indireceğiz, yada hepsini indirip içerisinden orijinal dosyayı ayıklayacağız. Bu zahmetli işten kurtulmak mümkün.

Export Media Library eklentisi

Bu işlemi Export Media Library adlı eklenti ile kolayca halledeceğiz. Eklentiyi sitenize kurun. Etkinleştirince Ortam menüsü altına Export adında bir alt menü ekleniyor. Burayı tıklayınca resim ve fotoğrafları indirebileceğimiz eklenti sayfasına ulaşıyorsunuz.

Burada 2 seçenek mevcut. Folder Structure adlı birinci seçenekte indireceğiniz resimlerin klasör şeklini soruyor. Single folder with all files seçeneği ile tüm medya dosyalarını bir klasörde indiriyorsunuz. Nested folder seçeneği ile medya dosyalarınız hosting içinde barındırıldığı şekiliyle klasörler halinde (yıl, ay şeklinde) indiriliyor. Compress adındaki ikinci seçenek ise size dosyaları sıkıştırmak ister misiniz diye soruyor. Yes (Evet) veya No (Hayır) seçeneği ile sıkıştırma özelliğini ayarlayabilirsiniz.

Son olarak Download Zip diyoruz ve tüm medya dosyalarımız sıkıştırılmış halde bilgisayarımıza indiriliyor. Böylece zahmetsiz bir şekilde sitemizin tüm medyalarına erişmiş oluyoruz.

Son Yazılarımız